Sklep Ipart
Sklep
Tarcze, hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl


felgi - sklep internetowy ucando.pl

[A6 C5] Za mocne podświetlenie FIS po wymianie wyświetlacza

Warsztat
lgorek
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 309
Rejestracja: 23 lis 2010, 19:47
Lokalizacja: Małopolska

[A6 C5] Za mocne podświetlenie FIS po wymianie wyświetlacza

Post autor: lgorek » 02 mar 2013, 17:37

Witam

Z uwagi iż wyświetlacz w moim wozie nie pokazywał już wszystkich lini zdecydowałem się wymienić go na nowy. Wybór padł na chiński zamiennik ponieważ z komentarzy tego zamiennika nie słyszałem zbyt negatywnych.

Po wymianie i założenia do auta okazało się że wyświetlacz jest dość jaskrawy. Nie było szans wyregulować jasności na równym poziomie ze wskazówkami licznika i wyświetlacza przebiegu.

Zastanawiałem się co może być przyczyną. No i sprawdziłem oryginalny wyświetlacz VDO. Okazało się że jest na nim naklejona jakaś folia.

Delikatnie oderwałem ową folię z wyświetlacza i sprawdziłem co to jest.
Obrazek Obrazek

Okazało się że folia zastosowana na wyświetlaczu ori jest to jakiś filtr polaryzujący, który pozwala wyrównać jasność i podświetlenia zegarów.

Bez filtra - max i min podświetlenie
Obrazek Obrazek

Z filtrem - max i min podświetlenie
Obrazek Obrazek

Jak widać różnica jest gołym okiem.

Aby nie rozbierać całego licznika dodałęm filtr prostym sposobem. Taśmą izolacyjną przymocowałem ją do metalowej ramki. Jednak dla osób które zabierają się za wymianę lepiej dodać owy filtr pod ramkę metalową wtedy nic nie wypadnie :)

Obrazek Obrazek

Ważne aby pamiętać jak przyklejony był filtr do wyświetlacza, ponieważ inaczej przepuszcza światło z jednej i drugiej strony. Zdjęć nie mam bo aparat mi coś świrował.

Po złożeniu licznika i podłączeniu tak wygląda podświetlenie w nocy :)
Obrazek Obrazek

Po tej operacji mamy dokładnie taki sam wyświetlacz jak ori :)
Ostatnio zmieniony 03 mar 2013, 12:47 przez lgorek, łącznie zmieniany 1 raz.

lukwoj21
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 359
Rejestracja: 14 gru 2010, 17:49
Imię: Łukasz
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 1999
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.5TDI 180KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Żary
Kontakt:

Post autor: lukwoj21 » 03 mar 2013, 11:30

sam wymieniałes wyswietlacz?

lgorek
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 309
Rejestracja: 23 lis 2010, 19:47
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: lgorek » 03 mar 2013, 12:30

lukwoj21 pisze:sam wymieniałes wyswietlacz?
Tak sam go wymieniałem.

Dodatkowo czytając o innych wymianach na chiński zamiennik były podobne problemy jak u mnie czyli za jasne podświetlenie. Niektórzy obchodzili to tak że dodawali rezystor do podświetlenia aby było mniejsze napięcie. Jednak jak widać to nie wina podświetlenia a owego filtra. Zapewne jego cena jest spora skoro chińczycy nie dodają go do swoich wyświetlaczy.


Postaram się w ciągu kilku dni zrobić kilka zdjęć nowch, a jak uda mi się dostać jeszcze jeden zepsuty ori wyświetlacz, oraz dokładniej zaprezentować jak duża jest różnica w podświetleniu oraz w demontażu folii z wyświetlacza.

lukwoj21
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 359
Rejestracja: 14 gru 2010, 17:49
Imię: Łukasz
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 1999
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.5TDI 180KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Żary
Kontakt:

Post autor: lukwoj21 » 03 mar 2013, 13:23

ile ci zajeła wymiana i jakie narzedzia sa potrzebne? rozumie ze filtr odkleiłes ze starego wyswietlacza?

lgorek
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 309
Rejestracja: 23 lis 2010, 19:47
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: lgorek » 03 mar 2013, 13:42

lukwoj21 pisze:ile ci zajeła wymiana i jakie narzedzia sa potrzebne? rozumie ze filtr odkleiłes ze starego wyswietlacza?
Po pierwsze polecam oglądnąć filmik, na którym jest wszystko ładnie pokazane.
https://www.youtube.com/watch?v=64hRG4-jouc

Sama wymiana zajmuje około 30min może trochę więcej. Jednak dokładne ustawienie wskazówek jest bardziej czasochłonne, u mnie zajeło jakieś 2h bo chciałem mieć idealnie tak jak ma być. A przy ich zakładaniu zawsze blokowała się albo troszkę mniej lub więcej, do tej operacji najlepiej mieć VCDS i zrobić testy licznika gdzie wskazówki zatrzymują się idealnie pionowo przez co patrzymy czy wszystko jest tak jak należy.

Narzędzia:
- lutownica grotowa i / lub hot air
- plecionka miedziana
- topnik żelowy
- cyna
- szkło powiększające
- torx T10
- płaski śrubokręt


Filtr został odklejony ze starego tylko może jak dostanę jakiś uszkodzony ori wyświetlacz to postaram się go usunąć nie zginając przez co nie było by widać że jest odklejany.


PS
Jeżeli nigdy wcześniej nie lutowałem drobnej elektroniki to nie zabieraj się za wymianę ponieważ możesz uszkodzić nowy wyświetlacz, a co gorsze płytę główną wyświetlacza. Dlatego zleć to komuś co się na tym zna :)

lukwoj21
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 359
Rejestracja: 14 gru 2010, 17:49
Imię: Łukasz
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 1999
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.5TDI 180KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Żary
Kontakt:

Post autor: lukwoj21 » 03 mar 2013, 14:38

widziałem na youtube jak gosc tylko przelutował tasme. U mnie jest tak ze wszystkie pixele swieca ale jak jest gorąco to niektóre linie gasna ale cała linia.

lgorek
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 309
Rejestracja: 23 lis 2010, 19:47
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: lgorek » 03 mar 2013, 14:45

lukwoj21 pisze:widziałem na youtube jak gosc tylko przelutował tasme. U mnie jest tak ze wszystkie pixele swieca ale jak jest gorąco to niektóre linie gasna ale cała linia.
Wymiana wyświetlacza to właśnie przelutowanie tej taśmy. Jak zanikają linie jest to oznaka do wymiany wyświetlacza. U mnie było to samo jak jest zimno to było w miarę ok, ale im cieplej lub jak auto postało w lecie to wyświetlacz był praktycznie nieczytelny.

lukwoj21
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 359
Rejestracja: 14 gru 2010, 17:49
Imię: Łukasz
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 1999
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.5TDI 180KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Żary
Kontakt:

Post autor: lukwoj21 » 03 mar 2013, 16:52

Tak zagłebiam sie w ten wątek i doszłem do wniosku ze skoro wyswietlacz swieci jak jest zimno a nie swieci jak jest goraco to ta tasma musi tracic przewodnos (taki zimny lut) moze wystarczy tylko przelutowanie tej tasmy(rozgrzanie ponowne lutów na starej tasmie)trzeba było by to sprawdzić bo jezeli to pomoze to nie warto kupowac nowego wyswietlacza.

lgorek
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 309
Rejestracja: 23 lis 2010, 19:47
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: lgorek » 03 mar 2013, 19:59

lukwoj21 - bez urazy ale chyba nie wiesz na czym polega uszkodzenie wyświetlacza FIS takim jak na moich zdjęciach, a zimne luty.

W przypadku wyświetlacza fis problemem jest połączenie między sterownikiem a samym wyświetlaczem. Jest to dokładnie w miejscu gdzie zaczyna się niebieska taśma na pierwszym zdjęciu. Aby to wymienić należy mieć sporą wiedzę jak to zrobić. Wyczyścić i od nowa złączyć używając specjalnej taśmy np 3M która jest obustronna i przewodzi prąd.

W miejscu gdzie się lutuje już do licznika to nie ma tak naprawdę prawa pojawić się zimne luty bo w czasach montażu tych wyświetlaczy stosowany wysokiej jakości cynę która zawierała ołów a nie jak teraz bez ołowiu.

Tak więc samo przelutowanie "twoich zimnych lutów" nic ci nie da. Jak znajdę to wrzucę tutaj link na czym polega podstawowy problem z wyświetlaczem FIS.

Po drugie temat jest na temat jasności podświetlenia a nie wymiany wyświetlacza.



[center][ Dodano: 2013-03-03, 22:15 ]
lukwoj21 - lektura dla Ciebie
Naprawa taśmy wyświetlacza FIS [/center]


Udało mi się dostać folię, jaka jest stosowana na ori wyświetlacz, mam jej dość duży kawałek i mogłem poekperymentować no i tak to wygląda.


Bez folii - maksymalne podświetlenie
Obrazek

Folia ori z lewej, folia lgoreka - maksymalne i minimalne podświetlenie
Obrazek Obrazek

Folia lgoreka - minimalne i maksymalne podświetlenie (lekko rozmazane litery wynikają z tego że folia nie jest zaraz przy wyświetlaczu)
Obrazek Obrazek

Folia lgorka - założona już jak najbliżej wyświetlacza, widać że jest matowa powierzchnia tak jak w ori
Obrazek

Folia lgorka zamontowana i prezentacja już w liczniku, widać że jest praktycznie identyczna jasność co przebiegu.
Obrazek Obrazek

icedfan
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 142
Rejestracja: 04 gru 2012, 16:41
Imię: Damian
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2000
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.8 193KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: RZESZOW

Post autor: icedfan » 26 lip 2014, 22:01

ja mam problem taki że mi FSI te linie przedziałowe które są oraz wszystkie cyfry słabo świecą...... to wina taśmy? dziś zdemontowałem licznik Doszem praktycznie do taśmy do zera i przy okazji wiecie co może być powodem tego gdzie są cyfry od przebiegu i km coś musiałem zrobić tylko nie wiem co te cyfry są nie pełne w każdej z osobna. HMmmmmmm jeśli możecie to help me

Awatar użytkownika
teiwaz
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 339
Rejestracja: 06 cze 2014, 12:18
Imię: Darek
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 1999
Nadwozie: Avant
Silnik: 2.7TDI CANA 190KM
Napęd: Quattro
Skrzynia: Manual
Paliwo: Benzyna+LPG
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Post autor: teiwaz » 22 paź 2014, 19:15

Posiada ktoś może namiary na tą folię? Też mam założonego "chińczyka" i strasznie na czerwono święci tło :(

konrad_s
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 16
Rejestracja: 31 sty 2015, 11:58
Lokalizacja: Małopolska, Łukanowice

Post autor: konrad_s » 03 lut 2015, 20:01

podepnę się do tematu.

Wszędzie gdzie czytam ludzie piszą, że koszt FISA to ok 200 zł. na Aledrogo znalazłem najtańszy za 270.... może macie jakieś namiary na kogoś kto ma taniej?? I na kogoś kto by miał takową folię ?

Józefoo
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 27
Rejestracja: 11 paź 2016, 23:16
Lokalizacja: Motycz

Post autor: Józefoo » 01 sty 2017, 13:02

Mam ten sam problem, zdobyłem 2 stare wyświetlacze i mam te filtry , parobem w tym ze nie rozbierałem nigdy licznika a chce podłożyć ten filtr na lub pod ramkę -w nocy nie idzie jechać z tym wyświetlaczem :shock: może ktoś pomóc jak zdjąć tą samą szybkę ?
Polonez Caro/Audi 80sedan/Passat B3 sedan/2xTransporter T4-> Audi A6C5 Avant

Awatar użytkownika
bendzji
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 7158
Rejestracja: 14 kwie 2012, 23:09
Imię: Michał
Moje auto: Inne
Rocznik: 2019
Nadwozie: Inne
Silnik: Inny
Napęd: Brak
Skrzynia: Automat
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: Września

Post autor: bendzji » 01 sty 2017, 14:56

samej szybki nie zdejmujesz , musisz cały licznik rozebrać - odkręcasz dwa torxy z tyłu , odczepiasz zatrzaski dookoła i zdejmujesz cały przód ( tu masz to opisane http://urbinek.eu/audi_a4/Zamiana%20p%C ... ll-FIS.pdf )

Marcin2013
Forum Audi A6 / A7
Forum Audi A6 / A7
Posty: 72
Rejestracja: 29 wrz 2014, 19:07
Imię: Marcin
Moje auto: A6 C5
Rocznik: 2000
Nadwozie: Limuzyna
Silnik: 1.9TDI 131KM
Napęd: FWD
Skrzynia: Manual
Paliwo: Diesel
Lokalizacja: SOsnowiec

Post autor: Marcin2013 » 08 mar 2020, 18:26

Ktoś się orientuje jakie żarówki są do podświetlenia tarcz w C5 ?

ODPOWIEDZ

Wróć do „A6 C5 (1997-2005)”


opony samochodowe hamulce
felgi - sklep internetowy sportwheels.pl części samochodowe ucando.pl
części samochodowe iparts.pl
Prilo.com - Transport międzynarodowy samochodów
Tooles.pl - Sklep z elektronarzędziami
Aeratory do trawnika marki Stiga